Wednesday, 26 February, 2020

Ubezpieczenie roweru od kradzieży – jak działa? Ile kosztuje?


ochrona roweru przed kradzieza

W dzisiejszych czasach rower jest nie tylko środkiem lokomocji, ale też sprzętem służącym do uprawiania sportu, satysfakcjonującej rekreacji i obiektem, do którego można się silnie przywiązać dbając o niego, doposażając i po prostu użytkując.

Coraz częściej nie wahamy się zainwestować w jednoślad naprawdę sporych pieniędzy. W sytuacji, kiedy rower zostaje skradziony jest to strata zarówno finansowa jak i niematerialna. Naprzeciw oczekiwaniom rynku kolejne firmy ubezpieczeniowe wychodzą z ofertą ubezpieczenia od kradzieży, która ma zrealizować materialną stratę.

Opłacalność polisy

Podobnie jak ceny samochodów ceny rowerów są bardzo zróżnicowane – wahają się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szeroki wachlarz jednośladów poruszających się po drogach i ścieżkach rowerowych rozpoczyna się na wysłużonych składakach a kończy na profesjonalnych maszynach sportowych lub modelach designerskich. Dla ubezpieczyciela to właśnie koszt roweru jest najistotniejszy, a i dla użytkowników nie pozostaje bez znaczenia. Liczba chętnych do ubezpieczenia starego, zużytego jednośladu jest bliska zeru, natomiast właściciele profesjonalnego sprzętu mogą być ofertą ubezpieczenia żywo zainteresowani. Wszystko sprowadza się do opłacalności – jeżeli wartość pojazdu nie przekracza kilkuset złotych, a cena rocznej polisy wynosi około 100 zł to opłacalność jest zbyt niska. Wiele też zależy od warunków przechowywania roweru i stopnia narażenia go na możliwość kradzieży – trzymanie roweru na ulicy, przypiętego do przydrożnego słupka jest mniej bezpieczne niż przypięcie go w wewnętrznej bramie etc. Właściciel sam musi umieć ocenić opłacalność i ryzyko.

Zakres polisy

Poza opłacalnością ubezpieczenia najważniejszą kwestią jest zakres działania polisy. Każdy ubezpieczyciel ustanawia swoje warunki i warto się im dokładnie przyjrzeć. Należy zwrócić uwagę, czy jest to tylko ubezpieczenie mienia, czy może polisa uwzględnia zniszczenia (odpowiednik samochodowego AC) z winy użytkownika, ochronę bagażu lub ubezpieczenie rowerzysty od następstw nieszczęśliwego wypadku (NNW), oraz zniszczenia dokonane na innych pojazdach (odpowiednik samochodowego OC) i chroni przed finansową odpowiedzialnością za spowodowane przez rowerzystę skutki.

Dodatkowe obwarowania

Niestety ubezpieczenie roweru to dla ubezpieczyciela dość ryzykowna forma inwestycji. Rowery są często łatwym łupem, który w świetle policyjnych statystyk często ginie bez śladu. Dlatego polisy rowerowe są obłożone dodatkowymi warunkami, na które trzeba zwrócić uwagę podpisując umowę. Najczęściej dotyczą one wieku roweru (niektórzy ubezpieczyciele wymagają, by były to jednoślady wyłącznie nowe), odpowiednio zabezpieczone (w warunkach znajdują się konkretne widełki kwotowe dla zabezpieczeń, którymi mają być przypinane, stosownie do wartości samego roweru).

Myśląc o kradzieży roweru najczęściej wyobrażamy sobie sytuację, gdy jest on zabierany z ulicy, piwnicy, balkonu. Nic bardziej mylnego – to kolejny warunek, na który trzeba zwrócić uwagę – niektóre towarzystwa zastrzegają, że ochrona nie obejmuje wyżej wymienionych okoliczności. Inni ubezpieczyciele gwarantują wypłatę odszkodowania wyłącznie w przypadku kradzieży z rabunkiem, co oznacza dosłownie zabranie roweru z rąk właściciela.

Ile to kosztuje?

Składka nie jest naliczana od faktycznie zapłaconej wartości roweru, a od zakresu cen, w jakim się on mieści. Stanowi ona zwykle pomiędzy 9 a 16% wartości w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną, gdyż niejednokrotnie polisy o zbliżonym koszcie mają skrajnie rozbieżne kwoty odszkodowań.

Ubezpieczenie roweru jako składowa innej polisy

To dodatkowa możliwość ubezpieczenia roweru. Jeżeli mamy mieszkanie, dom lub innego rodzaju lokum, które ubezpieczamy, albo nawet konto bankowe czy kartę kredytową, to być może w ofercie ubezpieczyciela znajduje się taki właśnie korzystny dodatek.

0 comments on “Ubezpieczenie roweru od kradzieży – jak działa? Ile kosztuje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *